Chamskie zachowanie po alkoholu

Należy pamiętać, że to nie alkohol jest bezpośrednią przyczyną  przemocy. Przemoc, którą często obserwujemy po spożyciu alkoholu wynika nie z samej substancji, ale za zachowań agresywnych sprawcy.  Etanol nie powinien być ich usprawiedliwieniem. Mimo tego działanie etanolu może wzmagać pojawianie się nieakceptowalnych społecznie zachowań, a zwłaszcza u osób, które mają przewlekły problem z alkoholem. U takich ludzi myśli krążą głównie wokół spożywania substancji, od której są uzależnieni.  

Alkohol dostarczany jest do organizmu przez alkoholików, głównie dlatego, że chcą oni skutecznie wyeliminować ryzyko występowania objawów głodu alkoholowego. Z czasem niestety dochodzi nawet do tego, że przestają oni odczuwać poczucie winy za swoje zachowania.  

Jakie czynniki wpływają na agresywne zachowania po alkoholu? Agresywny alkoholik w domu co robić

Tak naprawdę różne czynniki warunkują zachowania agresywne. Wymieniamy wśród nich na przykład czynniki i okoliczności biologiczne, psychiczne, społeczne i kulturowe.  Istotne jest to, że alkoholik często używa przemocy aby manifestować swoją władzę.  Wielu alkoholików bowiem ma problem z samoakceptacją, a kiedy poczują się niezależni i odczują,  że mogą dominować to ich samoocena wzrasta.  Alkoholik używa siły, aby przejmować kontrolę nad inną osobą oraz posiadać nieograniczone wpływ na jej zachowanie.  Takie działania wykorzystują alkoholicy głównie w sferze domowej aby przyporządkować życie i rytm dnia codziennego do swoich pragnień związanych często z piciem alkoholu. Bez względu na przyczyny, które stoją za agresywnym zachowaniem alkoholika,  ludzie nie powinni ignorować toksycznych zachowań i wstrzymywać się od poszukiwania pomocy.

Wpływ alkoholu na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego

Naukowcy już dawno udowodnili szkodliwy wpływ alkoholu na mózg.  Żadna ilość alkoholu spożywana przez człowieka nie jest obojętna dla jego zdrowia.  Z tego względu przemoc po alkoholu może występować także jako konsekwencja pewnych zmian, które zachodzą w mózgu człowieka znajdującego się pod wpływem alkoholu.  Taka osoba nie jest w stanie dokonywać racjonalnych ocen rzeczywistości.  Nie jest także w stanie kontrolować swojego zachowania oraz często towarzyszą jej problemy z przestrzeganiem ogólnie przyjętych zasad społecznych.  

Dlaczego alkoholik wyzywa? Zmiana zachowań alkoholika po spożyciu alkoholu

Osoba pod wpływem może okazywać  skłonności do popadania w gniew, bardzo często nieuzasadniony.  Alkoholik miewa problemy z samokontrolą,  z tego względu że etanol upośledza proces podejmowania decyzji  i postrzegania rzeczywistości.  W strukturze mózgu zachodzą pewne zmiany, które odpowiadają za toksyczne zachowania alkoholika.  Człowiek pijany nie myśli logicznie, a to zwiększa możliwość występowania różnych nieakceptowalnych społecznie zachowań oraz upokarzających sytuacji, które nigdy nie wydarzyłyby się w stanie trzeźwości.  Alkoholik często czuje nieuzasadnioną zazdrość oraz widzi niebezpieczeństwo, którego tak naprawdę nie ma. 

Osoby pijące sporadycznie a przemocowe zachowania

Przemoc po alkoholu nie występuje jedynie u osób uzależnionych, ale także u tych, które sporadycznie spożywają alkohol.  Po spożyciu alkoholu u osób, które nie są uzależnione obserwuje się przede wszystkim nasiloną agresję słowną, otwarcie na doświadczenia seksualne, także te niosące za sobą ryzyko.  Nie bez kozery osoby pijane są bardziej chętne do wszczynania bójek, awantur i dokonywania innych występów chuligańskich. Dzieje się tak przez wcześniej opisane zmiany zachodzące w mózgu i chęć społecznej dominacji.  Człowiek nigdy nie ma możliwości przewidzieć konsekwencji swoich czynów.  Alkohol dodaje ludziom odwagi, aby zaznaczyli swoją pozycję w towarzystwie. 

Dlaczego po alkoholu występują impulsywne zachowania? Czy ustaną one po odstawieniu substancji odurzającej?

W rodzinach, u których występuje problem alkoholowy, jej członkowie dopatrują się źródła przemocowych zachowań u alkoholika.  Ludzie zwykle uważają, że gdyby nie alkohol, to dana osoba byłaby bardzo spokojna i nie okazywałaby skłonności do agresji. Osoby, które postanowiły zgłębić ten temat zauważyły, że należy przyjrzeć się reakcjom alkoholika po odstawieniu alkoholu.  Niestety bardzo często zauważa się, że takie reakcje są  skrajnie niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, kiedy do rezygnacji z używki dochodzi po długo trwającym ciągu alkoholowym.  Z tego też względu powtarza się, że odstawienie alkoholu powinno odbywać się tylko pod okiem specjalistów podczas odtrucia alkoholowego w ośrodku  leczenia uzależnień.

 Czy każdy człowiek jest przemocowy po alkoholu? Agresywne zachowania po alkoholu – dlaczego się pojawiają? 

Gwałtowne reakcje i agresywne czyny mogą występować także w konsekwencji odstawienia alkoholu, czyli jako tak zwane objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.  To czy człowiek jest agresywny po alkoholu zależy oczywiście od jego osobowości.  Niektórzy nie czują tak silnej potrzeby manifestacji swojej pozycji w społeczeństwie i wobec tego przejawiają mniej agresywnych zachowań.

Jeśli chodzi o objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego to warto wiedzieć, że z takimi problemami pomagają radzić sobie specjaliści podczas detoksu alkoholowego.  Wtedy stosowana jest dożylna suplementacja i farmakoterapia, które mają na celu oczyszczenie organizmu chorego z toksyn i przywrócenie mu równowagi.

Jak radzić sobie z przemocą po alkoholu?

Niestety przemoc po alkoholu w większości przypadków nie jest możliwa do ograniczenia w domu. Taki proces wymaga pomocy specjalistów oraz złożonego działania Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Osoby uzależnione od alkoholu powinny udać się na terapię, jednak należy pamiętać, że aby była ona skuteczna alkoholik musi sam wyrażać chęć wyjścia z nałogu.  Tylko poddając się kompleksowym działaniom terapeutycznym, uzależniony może wrócić do pełnego zdrowia psychicznego i fizycznego oraz odzyskać kontakt z rzeczywistością.  Podczas detoksykacji należy zrezygnować z używki.  

Jak alkoholizm wpływa na rodzinę?

Bardzo istotna jest rola rodziny podczas leczenia uzależnienia i diagnozy alkoholizmu. Zwykle to właśnie członkowie rodziny zauważają niepokojące zmiany zachowania występujące u ich najbliższych.  Z czasem ryzykowne picie przechodzi w kolejne fazy uzależnienia; alkoholik zaczyna szukać okazji do picia.  Spożywa alkohol w samotności, zaniedbując obowiązki zawodowe i rodzinne.  Po to, aby spożywać jak najwięcej ilości alkoholu zmienia on swoje przyzwyczajenia.  Pod wpływem uzależnienia zmienia się wiele cech jego charakteru.  Alkoholik może stać się nadmiernie pobudzony lub też przeciwnie – może pogrążyć się w depresji. 

Co powinna zrobić rodzina w sytuacji, kiedy alkoholik nie chce podjąć się leczenia? Czy można go do tego zmuszać?  

W naszym kraju istnieją warunki, które stwarzają możliwość przymusowego leczenia alkoholizmu. Na przymusowe leczenie kieruje się osoby przemocowe, które stwarzają zagrożenie dla członków swojej rodziny, a zwłaszcza dzieci.  Przymusowa terapia obejmuje przypadki, kiedy to ofiary przemocy są narażone na niebezpieczeństwo przez wspólne życie z alkoholikiem. Rodzina takiej osoby może ubiegać się o dostanie zaświadczenia o doznanych obrażeniach i przebytym leczeniu, które dołączone jest do wniosku o leczenie przymusowe dla alkoholika. 

Należy pamiętać, że pierwszym krokiem do zmiany życia alkoholika i jego rodziny na lepsze jest zdecydowanie się na terapię alkoholową.  Alkoholicy, którzy mają rodziny nie zdają sobie często sprawy z tego, że przez ich nałóg cierpią ich najbliżsi. Ich dzieci mogą zmagać się z widocznymi konsekwencjami syndromu DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików.  Każdy, kogo w sposób pośredni lub bezpośredni dotyczy problem choroby alkoholowej jest uprzywilejowany do korzystania z pomocy psychoterapeutów w ramach wsparcia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy.