
Zatrucie alkoholowe to dość powszechny problem występujący wskutek nadużywania alkoholu. W pewnych przypadkach może rozwinąć się jednak w niebezpieczne stany, takie jak zapaść alkoholowa, która może zakończyć się nawet śmiercią. Jak odróżnić zwykłe zatrucie alkoholem od zapaści alkoholowej? Co sprawdzi się na zatrucie alkoholowe i jak należy postępować, jeśli ktoś obok nas ma objawy ostrego zatrucia alkoholowego?
Zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe u każdego może wystąpić w różnym stopniu nasilenia. Wiele zależy od dawki oraz od naszych indywidualnych predyspozycji i tolerancji na alkohol. Z objawami zatrucia zmierzyła się prawdopodobnie większa część osób kiedykolwiek spożywających alkohol – albo chociaż była świadkiem zatrucia się alkoholem przez kogoś innego. Zazwyczaj nie jest to stan mocno zagrażający życiu, gdyż objawy z reguły ustępują samoistnie wraz z usuwaniem się etanolu z naszego organizmu. W skrajnych przypadkach jednak takie zatrucie może doprowadzić do zapaści alkoholowej, co zakończyć się może nawet śmiercią.
W gruncie rzeczy wystarczy niewiele, żeby doszło do zatrucia alkoholowego. Etanol wykazuje właściwości szybkiego wchłaniania się do naszego organizmu. Już w ciągu 3 godzin od spożycia w naszej krwi dochodzi do maksymalnego poziomu jego stężenia. Wystarczy więc wypić zbyt dużą dawkę alkoholu w wystarczająco krótkim czasie, żeby przedawkować alkohol.
Wbrew powszechnej opinii za usuwanie alkoholu z naszego organizmu praktycznie nie odpowiada oddawanie moczu – wraz z moczem usuwane jest jedynie kilka procent etanolu. Nie wystarczy więc często chodzić do toalety, aby pozbyć się nadmiaru alkoholu z organizmu. Największą rolę w całym procesie odgrywa natomiast wątroba – a dokładniej jej enzym trawienny, czyli dehydrogenaza alkoholowa.
Dehydrogenaza alkoholowa rozkłada etanol do substancji pochodnych, w ten sposób stopniowo i etapami usuwając go z naszego organizmu. Proces ten jednak trwa – rozkładowi podlega zaledwie 1-1,25mg alkoholu na 1 kg masy ciała w ciągu godziny. Spożywanie nadmiernych ilości napojów alkoholowych w zbyt krótkim czasie szybko może spowodować przedawkowanie alkoholu. Chociaż objawy związane z umiarkowanym zatruciem z reguły ustępują samoistnie, to jednak warto podkreślić, że wypicie 0,7 litra wódki w pół godziny może okazać się śmiertelne. Nie warto więc „zerować” na imprezach.
Zatrucie alkoholowe to stan, w którym doświadczamy szeregu objawów związanych z przedawkowaniem alkoholu. Stan ten może być o różnym nasileniu, a każdy może znosić to nieco inaczej. Warto jednak znać objawy zatrucia, aby w porę się zorientować, że sprawa poszła zdecydowanie za daleko i zamiast ze zwykłym zatruciem mamy do czynienia z niebezpieczną zapaścią alkoholową.
Zatrucie alkoholowe – objawy
Teoretycznie każdy zna objawy świadczące o zatruciu alkoholowym – wymioty, tak zwany „zgon”. Dobrze jednak jest umiejętnie rozgraniczyć dolegliwości towarzyszące zwykłemu zatruciu do tych, które występują przy zapaści alkoholowej – stanie zagrażającym życiu.
Do objawów zatrucia alkoholowego należą:
- nudności,
- wymioty,
- osłabienie,
- senność,
- dreszcze.
Takie objawy mogą ustąpić samoistnie – i z reguły tak właśnie się dzieje. Wystarczy po prostu nie pić więcej alkoholu i dać organizmowi czas niezbędny do tego, aby oczyścił się z toksycznych substancji. Niekiedy jednak, jeżeli przedawkowanie było znaczne, zatrucie postępuje – a wraz z nim również objawy. W takich przypadkach można mówić o ostrym zatruciu alkoholowym, czyli o stanie, który wymaga interwencji medycznej.
Ostre zatrucie alkoholem
Ostre zatrucie alkoholowe jest również znane jako „zapaść alkoholowa”. Jest to znacznie silniejszy poziom zatrucia alkoholowego, bardzo poważny i bezpośrednio zagrażający zdrowiu, a nawet życiu.
Zapaść alkoholowa związana jest przede wszystkim z objawami ze strony układu oddechowego i krążeniowego. Doprowadza to do sytuacji, w której serce nie może przepompować odpowiedniej ilości krwi, a do organizmu nie jest dostarczana dostateczna ilość tlenu. Wskutek zapaści alkoholowej może dojść do utraty przytomności i utraty funkcji krążeniowych. Konsekwencją ostrego zatrucia alkoholowego może być śpiączka, a nawet śmierć – dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznanie objawów i odróżnienie zwykłego zatrucia od zapaści alkoholowej, aby w porę wezwać pomoc medyczną.
Ostre zatrucie alkoholem – objawy
Objawy ostrego zatrucia alkoholowego są znacznie szersze i bardziej niepokojące niż objawy zwykłego zatrucia alkoholem. Wśród tych objawów można wyróżnić:
- przedłużające się wymiotowanie (niekiedy z żółcią lub krwią),
- spłycony oddech,
- duszności,
- obniżone ciśnienie,
- dreszcze,
- nadmierną potliwość,
- uczucie zimna,
- bladość skóry,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia świadomości.
Efektem niedotlenienia, jakie mogą wywołać związane z zapaścią alkoholową objawy, może być śpiączka, a nawet śmierć. Jeśli podejrzewamy u kogoś ostre zatrucie alkoholem – nie czekajmy, wezwijmy pomoc.
Zatrucie etanolem – przyczyny
Przyczyna zatrucia alkoholem wydaje się oczywista – zatrucie wynika z przedawkowania, a do tego dochodzi, gdy przyjmujemy więcej niż średnio 1-1,5 ml czystego alkoholu na 1 kg masy ciała na godzinę. Wówczas wątroba nie jest w stanie nadążyć z rozkładem etanolu, a to wywołuje objawy zatrucia.
W niektórych przypadkach zatrucie można przyspieszyć – jeśli mamy obniżoną tolerancję na alkohol, wystarczy nam mniejsza ilość alkoholu. Na tolerancję przekłada się kilka kwestii, takich jak waga, płeć, stan zdrowia organizmu, a nawet to, czy jesteśmy wypoczęci oraz co jedliśmy przed piciem alkoholu. Warto więc, jeśli planujemy wybrać się na zakrapianą imprezę, dobrze się przygotować, wyspać i zjeść tłusty posiłek.
Co na zatrucie alkoholowe?
Pamiętajmy, że nie należy zostawiać kogoś, kto zatruł się alkoholem, bez opieki. Stan takiej osoby może zacząć się pogarszać z minuty na minutę, a wtedy należy bezzwłocznie interweniować.
Jeśli jednak nie dzieje się nic niepokojącego, co mogłoby świadczyć o ostrym zatruciu alkoholem, można spróbować kilku doraźnych metod, które mogą załagodzić dolegliwości zatrucia. Oto kilka z nich:
- Okłady chłodzące – może być to wilgotna ścierka lub zabezpieczona jakimś materiałem mrożonka. Świetnie się sprawdzą w przypadku łagodnego zatrucia. Wystarczy, że przyłożymy taki okład do czoła i karku osoby, która doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości.
- Napar z mięty – może okazać się zbawieniem, jeśli objawy zatrucia utrzymują się długo, a do nich zaczynają dochodzić problemy z niestrawnością, która występuje często po alkoholu wskutek naruszenia mikrobioty jelitowej.
- Krople żołądkowe – jest to stary, ale sprawdzony sposób na wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
- Elektrolity do picia – świetnie sprawdzą się w przywróceniu równowagi gospodarce wodno-elektrolitowej, która zazwyczaj w takich sytuacjach jest mocno zaburzona z powodu działania alkoholu oraz wymiotów czy biegunki, które mogą powodować odwodnienie.
W przypadku objawów zatrucia, które postępują i świadczą o zapaści alkoholowej – nie sprawdzą się żadne domowe metody, trzeba koniecznie wezwać pomoc medyczną. Zadzwońmy wówczas pod któryś z tych numerów:
- 999 – pogotowie.
- 112 – numer alarmowy.
Podajmy niezbędne dane, przedstawmy sytuacje i postępujmy zgodnie z zaleceniami operatora numeru alarmowego aż do przyjazdu pogotowia.