Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby na walkę z uzależnieniem

Osoba nieznajdująca się pod przymusem ciągłego picia wywołanego przez uzależnienie jest w stanie  bez problemu odmówić sobie alkoholu. Przeciwieństwem jest alkoholik, który zatracił umiejętność kontrolowania częstotliwości i ilości spożywanego alkoholu. Mimo, iż taka osoba stale obiecuje zmianę, składa liczne deklaracje lub próbuje stwarzać własne reguły mające na celu unormować zaistniałą sytuację, to jednak niemalże we wszystkich przypadkach łamanie ów zasad i obietnic staje się standardem.

Mimo, iż zostać alkoholikiem jest łatwo, to wyjście z tego problemu jest już bardzo trudne. U każdej osoby nieco inaczej przebiega choroba alkoholowa, aczkolwiek jej mechanizmy, w tym początek chorobowy jest zwykle zbliżony. Niestety w dalszym ciągu w wielu kulturach alkohol nie jest utożsamiany z trucizną lub czynnikiem powodującym problemy. Przykładem może być społeczeństwo polskie, gdzie napoje procentowe są obecne na różnego typu spotkaniach, imprezach i świętach. Raz na jakiś czas wypita umiarkowana ilość alkoholu nie spowoduje dewastacji w ludzkim organizmie, jednak jego codzienna konsumpcja potrafi być zgubna. Co więcej, stereotypu na temat alkoholików są bardzo zgubne i przesadzone, a prawda jest taka, że opisują ostatnie stadium rozwoju alkoholizmu. Początki choroby są niewinne i niejednokrotnie przeoczane. Samo uzależnienie dopada każdego – kobietę, mężczyznę, młodego, osobę w podeszłym wieku, biednego, bogatego, itd.

Jak uzależnienie i nałóg wpływają na człowieka?

Problemy z alkoholem generują powstanie licznych, negatywnych zmian w życiu człowieka, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Intensywność skutków picia, jak i ich rodzaj zależne jest od długości trwania, stopnia zaawansowania uzależnienia, a także ilości systematycznie wypijanego alkoholu. Jednym z najczęściej doświadczanych skutków jest kac. Może on się pojawić także kiedy dana osoba nie jest uzależniona, a przesadzi z jego jednorazowym spożyciem. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby charakterystyczne są ciągi alkoholowe, alkoholowy zespół abstynencyjny zaburzający głównie zdrowie psychiczne, a także silne zatrucia alkoholowe.

Etanol i jego metabolity powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Efektem jest obniżenie ciśnienia krwi, zaburzeniom ulega także akcja serca i jej rytm, dana osoba zaczyna robić się czerwona na twarzy i dekolcie. Dodatkowo napoje etylowe obniżają odporność, a także na stałe uszkadzają komórki ludzkiego ciała. W ten sposób typowymi chorobami współistniejącymi z alkoholizmem są schorzenia układu krążenia, przewodu pokarmowego, typowe są także zaburzenia psychiczne, a także może dojść do przedwczesnego zgonu.

Wiele osób sięga po napoje alkoholowe ze względu na ich psychoaktywne działanie. Ze względu na fakt, iż wywołują wzmożoną produkcję dopaminy i serotoniny, wiele osób pozornie postrzega je jako czynnik pozytywnie wpływający na samopoczucie. Prawda jest taka, że alkohol jest środkiem przyczyniającym się do rozwoju depresji, a także silnie uzależnia. Ze względu na własne dobro i zdrowie psychofizyczne zaleca się jego ograniczenie i sięga z rozwagą.

W jaki sposób przestać pić alkohol samemu?

Stawienie czoła swoim nałogom jest bardzo trudne, tym bardziej, że niektóre osoby posiadają genetyczne tendencje i są bardziej skłonne ulec uzależnieniom. Problem w dużym stopniu dotyka osoby, które wychowywane były w środowisku alkoholowym. Duże znaczenie ma tutaj siła charakteru, motywacja oraz samozaparcie. Dopiero kiedy szczerze dostrzega się problem i dąży się do zerwania z nim, człowiek jest gotowy do zmierzenia się z przyczynami powodującymi rozwój choroby alkoholowej, samo działanie doraźne – na jego następstwa – to za mało. W Internecie można odnaleźć liczne rady, które mogą być mniej lub bardziej skuteczne, np.: znajdź nowe hobby lub zajęcie, które pochłonie jak kilkudniowy ciąg, zmień swoje nawyki, działań wobec harmonogramu i planu dnia, ustal co będziesz robić w dniu następnym, daj upust swoim emocjom, zaangażuj się w ćwiczenia fizyczne, znajdź nowych niepijących znajomych, zerwij kontakty z pijącym środowiskiem, spróbuj terapii i wspólnoty AA.

Jak oduczyć alkoholika pić?

Samodzielne metody wychodzenia z uzależnienia są pomocne w codziennym życiu bez alkoholu, ale bez odpowiedniego wsparcia terapeutycznego mogą okazać się niewystarczające. Należy osiągnąć stabilną trzeźwość, a także nauczyć sobie sposobów radzenia sobie z problemami i głodem alkoholowym. Domowe sposoby można włączyć później, kiedy alkoholik próbuje unormować swoją codzienność.

Jak przestać pić z dnia na dzień?

Nie jest możliwe rzucenie picia z dnia na dzień. Walka z alkoholizmem trwa do końca życia, ponieważ nawrotu choroby można spodziewać się w każdym momencie. Dlatego rodzina alkoholika, jak i on sam, powinni być na to przygotowanym. Znane są przypadki osób wracających do swoich dawnych przeciwwskazań po wieloletniej abstynencji, poddając się detoksykacji, odtruwaniu, a nawet wszywce alkoholowej Esperal. Dzieje się tak z różnych przyczyn, u każdej osoby powodem może być inny mechanizm.

Aby osiągnąć sukces terapeutyczny podstawą jest zaakceptowanie przewlekłości, śmiertelności i nieuleczalności alkoholizmu. Na szczęście współcześnie istnieją takie metody i rozwiązania, które umożliwiają zapanowanie nad swoimi skłonnościami. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje farmakologia i terapia antyalkoholowa. Zarówno wiedza medyczna, jak i obiektywne spojrzenie psychologów i terapeutów pomaga w zrozumieniu samego siebie. Łącząc wiele metod, prowadząc działania kompleksowo i wielotorowo  znacząco zwiększa się własne szanse na powrót do zdrowia. Warto tutaj wymienić najczęściej wybierane metody leczenia:

  • Detoks alkoholowy – oczyszcza organizm z alkoholu i resztek jego metabolitu. Pomaga zregenerować ciało i uzupełnić niedobory. Podana przez lekarza kroplówka indywidualnie dostosowana pod Pacjenta umożliwia bezpieczne przerwanie picia, bez pojawienia się skutków ubocznych. Detoks odbywa się w oddziałach szpitalnych. Można rozważyć także mniej intensywne odtrucie alkoholowe, zgłaszając się do np. prywatnych gabinetów.
  • Przejście zabiegu wszywki alkoholowej Esperal – polega na podskórnym podaniu substancji aktywnej Disulfiram mających formę tabletek. Jej zadaniem jest wywołanie wstrętu do napojów procentowych. Jednorazowe zaszycie wystarcza na okres od 8 do 12 miesięcy,
  • Terapia i psychoterapia – pomaga zrozumieć i zapanować nad problemami z piciem. Przedstawia możliwości i rozwiązania, jakie sprawdzają się w codziennym życiu, redukując możliwość powrotu alkoholizmu.

Dlaczego warto przestać pić alkohol?

Alkohol niszczy nie tylko samego uzależnionego, ale i jego rodzinę, życie towarzyskie i pracę zawodową. Często pod wpływem działania uzależnienia osłabieniu lub nawet całkowitej dewastacji ulegają relacji międzyludzkich. Pochłonięty nałogiem alkoholik traci pracę, co generuje konieczność przejęcia jego obowiązków przez partnera, wliczając w to kwestie zarobkowe.

Część osób wpada w nałóg ze względu na pozorne działanie odprężające napojów procentowych. Ludzie twierdzą, że pomagają one zasnąć, rozwiązać problemy i się zrelaksować. Należy podkreślić, ze trunki, jak i każda inna używka, nie stanowi wartościowy sposób na rozwiązanie trudnych sytuacji.

Od lat wiadome jest, że alkoholizm generuje liczne problemy zdrowotne, niszcząc komórki, tkanki i narządy wewnętrzne. Szacuje się, że kieliszek wódki przekraczający maksymalną dzienną ilość alkoholu skraca życie nawet o 15 minut.