Krwawienie z odbytu to bardzo niepokojący i poważny objaw, którego przyczyn może być wiele. Samo krwawienie może mieć bardzo różnoraki charakter: od krwi na papierze toaletowym, przez krew widoczną w toalecie, po czarny kolor stolca (który może świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego). Źródeł tego krwawienia można natomiast dopatrywać się w wielu chorobach jelit lub odbytu – na przykład zapalenia odbytu, hemoroidów lub nawet raka odbytu. Zdarza się niekiedy, że dostrzeżenie tego objawu zbiega się w czasie ze spożyciem alkoholu. Czy krew w kale może pojawić się po spożyciu alkoholu? Co zrobić, gdy doświadczymy krwawienia z odbytu?
Najczęstsze przyczyny krwawienia z odbytu
Wśród najczęstszych przyczyn pojawienia się krwi z okolicy odbytu wymienia się:
- hemoroidy – są to żylaki odbytu błony podśluzowej kanału odbytu; stanowią łagodne zmiany, do których dochodzi na skutek przewlekłych problemów z wypróżnianiem się, takich jak zaparcia czy biegunki. Może do nich dojść również podczas ciąży z powodu utrudnionego odpływu krwi, a także na skutek ciężkiego wysiłku fizycznego,
- choroby zapalne jelit – przewlekłe zapalenia takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą prowadzić do krwawienia z okolic odbytu,
- szczeliny odbytu – szczelina to inaczej pęknięcie nabłonka błony śluzowej kanału odbytu, które tak jak hemoroidy czy stany zapalne jelit powstają w wyniku problemów z wypróżnianiem i mogą prowadzić do krwawienia z okolic odbytu,
- rak odbytu lub rak okrężnicy jelita grubego – rozrost guza wymusza na komórkach rakowych tworzenie patologicznych naczyń krwionośnych, które są niezwykle kruche i prowadzić mogą do krwawienia.
Niezależnie od przyczyny wystąpienia krwawienia, warto jest zaobserwować także objawy współtowarzyszące. Do najbardziej niepokojących należą: ból brzucha, wymioty, odkrztuszanie krwi, gorączka, krwotok z odbytu. Nawet jeśli, pozostałe dolegliwości nie występują, po dostrzeżeniu krwi w stolcu i tak należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeżeli natomiast objawy przybierają charakter zaostrzony, najlepiej zgłosić się na SOR, gdyż stan zdrowia może wymagać natychmiastowej interwencji.
Krew w kale po alkoholu
Zdarza się, że krew w kale dostrzeżemy w dzień lub na następny dzień po spożyciu alkoholu. Alkohol to substancja silnie podrażniająca błonę śluzową w układzie pokarmowym. Już niewielkie ilości napojów procentowych mogą prowadzić do powstawania problemów w przewodzie pokarmowym, a jednym z ich objawów może być właśnie krew w stolcu. Może jednak zdarzyć się tak, że powód krwawienia leży gdzie indziej (na przykład spowodowany jest hemoroidami), warto więc zwrócić uwagę na inne objawy, które towarzyszą temu krwawieniu, takie jak świąd, pieczenie czy ból, a nawet obrzęk okolicy odbytu.
Niezależnie od tego, czy inne objawy występują czy nie oraz czy spożywałeś alkohol, po wystąpieniu krwi w kale należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Nadużywanie alkoholu a krew w kale
Jeżeli już wiemy, że alkohol wykazuje właściwości podrażniające błonę śluzową przewodu pokarmowego, z łatwością można sobie wyobrazić, do czego może dojść, jeśli tego alkoholu nadużywamy.
Regularne podrażnianie tej błony może prowadzić do przewlekłych problemów z układem pokarmowym, które objawiają się krwawieniem. Alkohol sprzyja również zapaleniom żołądka oraz powstawaniu wrzodów żołądka – te też mogą przyczyniać się do wystąpienia krwawienia.
Wśród innych skutków nadużywania alkoholu wymienia się także wpływ na spowolnienie procesów trawiennych. To z kolei prowadzi do zaparć, a te, jak już wiemy, mogą prowadzić do rozwoju zapaleń jelit, pęknięć odbytu czy powstawania hemoroidów.
Jednym z poważniejszych powodów, dla których może pojawić się krwawienie z okolic odbytu, a do których przyczynia się regularne spożywanie alkoholu, jest uszkodzenie wątroby. Wątroba odpowiedzialna jest za metabolizowanie alkoholu, w związku z czym jego nadużywanie może doprowadzić do marskości wątroby – stanu, w którym ciśnienie w żyłach wątrobowych zwiększa się i doprowadza do krwawienia.
Hemoroidy a alkohol
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania krwawienia z okolic odbytu niezmiennie pozostają hemoroidy. Jest to nawet kilkanaście procent wszystkich przypadków krwawienia. Okazuje się, że alkohol może znacznie przyczyniać się do powstawania tychże guzków krwawniczych.
Wynika to z tego, że alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ten nadmierny napływ krwi do żył odbytu przyczynia się do powstawania hemoroidów.
Co więcej, wpływa też na zaparcia. Dzieje się tak z powodu odwodnienia, do którego doprowadza nadmierne spożycie alkoholu – prowadzi to do trudności z wypróżnieniem się, a to z kolei również jest źródłem powstawania hemoroidów.
Również często podrażnianie układu pokarmowego, za co bezpośrednio odpowiedzialny jest alkohol, może prowadzić do narastania problemów związanych z hemoroidami.
Co robić, kiedy zauważymy krew w kale? Diagnostyka i leczenie
Krwawienie z okolic odbytu zawsze jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Niezależnie od tego, czy zdarzyło się to po raz pierwszy, czy jest to cykliczne ani czy spożywaliśmy wcześniej alkohol – jest to sytuacja alarmująca, która ostrzega nas przed niebezpiecznymi procesami, jakie właśnie zachodzą w naszym organizmie.
Z racji że przyczyn krwawienia może być wiele, również leczenie może przebiegać różnorako. Lżejsze jednostki chorobowe mogą zostać zażegnane dzięki przyjęciu przepisanym przez lekarza odpowiednich leków czy maści przeciwzapalnych oraz wdrożeniu prawidłowej diety i ograniczeniu napojów alkoholowych. Poważniejsze przypadki mogą wymagać zabiegu chirurgicznego i długiej rekonwalescencji.
Jeżeli podczas krwawienia z odbytu zauważymy u siebie inne niepokojące objawy, wymagana może być natychmiastowa wizyta na SORze! Do takich objawów zaliczamy między innymi:
- ostry ból brzucha,
- wymioty,
- odkrztuszanie krwią,
- utratę przytomności.
Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza że zazwyczaj krwawienie z okolic odbytu wiąże się z poważnymi stanami chorobowymi. Aby więc nie doprowadzić do sytuacji, w której takie krwawienie wystąpi, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. W wielu przypadkach wystarczy przestrzegać tych zasad:
- ograniczenie alkoholu – jak już opisaliśmy związek alkoholu z krwawieniem z odbytu, naturalnym zaleceniem będzie właśnie ograniczenie spożycia takich napojów; w przeciwnym wypadku nadmierne picie alkoholu może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych,
- prawidłowa dieta – zadbaj o zrównoważoną, odżywczą dietę pełną w błonnik, który wspomaga procesy trawienne; pozwoli ci to uniknąć problemów z wypróżnianiem, które są częstym źródłem krwawienia,
- aktywność fizyczna – również pozwala zadbać o prawidłową pracę jelit, co zapobiega zaparciom.
Podsumowanie
Krwawienie z odbytu to bardzo niepokojący stan, który może mieć wiele przyczyn: od hemoroidów, przez stany zapalne jelit, po raka odbytu. Często takiemu krwawieniu sprzyja nadmierne spożywanie alkoholu, które prowadzi do wielu problemów z układem pokarmowym. W przypadku wystąpienia krwawienia i/lub objawów współtowarzyszących należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem! Niektóre przypadki mogą wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a zignorowanie tego objawu w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Warto również zadbać o odpowiednią profilaktykę, aby zapobiec rozwijaniu się poważnych chorób przewodu pokarmowego.