w-jaki-sposob-reagujemy-na-alkohol-w-naszym-krwiobiegu

Alkohol jest substancją toksyczną, która negatywnie oddziałuje na całe nasze ciało. Należy do środków psychoaktywnych, które zmieniają nasze normalne zachowanie. Każdy człowiek inaczej reaguje na jego obecność w organizmie. Możemy doświadczyć różnorodnych zmian w zakresie funkcjonowania psychofizycznego. Decydując się na spożywanie alkoholu powinniśmy znać oraz być świadomi konsekwencji, które wiążą się z jego spożywaniem. Najważniejsze, aby mieć na uwadze możliwość uzależnienia się od szkodliwej substancji, ponieważ takie zaburzenie potrafi całkowicie zniszczyć nasze dotychczasowe życie. 

Mózg w obliczu używki

Alkohol zakłóca szlaki komunikacyjne mózgu i może wpływać na wygląd oraz jego działanie. Utrudnia obszarom mózgu, kontrolującym równowagę, pamięć, mowę i osąd wykonywanie swojej pracy, co skutkuje większym prawdopodobieństwem urazów i innych negatywnych skutków. Długotrwałe, intensywne picie powoduje zmiany w neuronach, takie jak zmniejszenie ich wielkości.

Duży wpływ alkoholu zauważalny jest w przypadku rozwijającego się mózgu osób nieletnich. Młodzież jest znacznie podatniejsza na toksyny alkoholowe, które są zmienić i zatrzymać rozwój mózgu oraz spowodować modyfikacje w strukturze. 

Kontynuowanie picia, mimo pojawienia się wyraźnych oznak znacznego upośledzenia może skutkować stanem zatrucia alkoholowego. Przedawkowanie ma miejsce, gdy we krwi jest tak dużo używki, że obszary mózgu kontrolujące podstawowe funkcje podtrzymywania życia, takie jak: oddychanie, tętno oraz kontrola temperatury, zaczynają się powoli wyłączać. Objawy przedawkowania alkoholu obejmują: splątanie, trudności w utrzymaniu przytomności, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, spowolnienie akcji serca, wilgotną skórę, przytępione reakcje, brak odruchu wymiotnego i bardzo niską temperaturę ciała. Nawet jednorazowe nadużycie może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu lub śmierci.

Alkohol, a ciało

Alkohol szybko rozchodzi się po całym organizmie. Jest wchłaniany przez żołądek do krwiobiegu. Tam rozprzestrzenia się we wszystkich tkankach. Alkohol dociera do mózgu w ciągu zaledwie pięciu minut i zaczyna działać w ciągu 10 minut. Działanie jest błyskawiczne. Z tego względu bardzo łatwo jest się nim zatruć, ponieważ zwykle nie odczuwamy momentu upojenia, gdy narzucamy sobie zbyt szybkie tempo picia. Wszystko zależy jednak od naszych indywidualnych predyspozycji, do których należy tolerancja alkoholu.

Reakcje na poszczególne ilości alkoholu we krwi

Każda ilość alkoholu powoduje inne objawy. To indywidualny proces, który u każdego przebiega inaczej. Niektórzy ludzie mogą przekroczyć śmiertelną dawkę i wyjść z tego zdrowo, jednak nie warto ryzykować, ponieważ 4 promile alkoholu we krwi stanowi zagrożenie życia pacjenta. 

 • Euforia – na wczesnych etapach picia Twój mózg uwalnia więcej dopaminy. Ta substancja chemiczna kojarzy się z przyjemnością. Podczas euforii możesz czuć się zrelaksowany i pewny siebie. Jednocześnie rozumowanie i pamięć mogą być nieco osłabione.
 • Podniecenie – na tym etapie występuje stan odurzenia. Ten poziom zatrucia wpływa na płat potyliczny, płat skroniowy i płat czołowy w mózgu. Nadmierne picie może powodować skutki uboczne specyficzne dla roli każdego płata, w tym: niewyraźne widzenie, niewyraźną mowę i słuch oraz brak kontroli. Dotknięty jest również płat ciemieniowy, który przetwarza informacje czuciowe. Można zatem doświadczyć utraty zdolności motorycznych i wolniejszego czasu reakcji. Ten etap często charakteryzuje się wahaniami nastroju, zaburzeniami oceny, a także nudnościami lub wymiotami.
 • Dezorientacja – stan, w którym móżdżek, odpowiadający za koncentrację przestaje sobie radzić z wpływem alkoholu. Może zatem dojść do trudności w staniu i chodzeniu. Na tym etapie charakterystyczne jest pojawienie się omdleń, utraty przytomności oraz pamięci krótkotrwałej. Spowodowane jest to upośledzoną pracą hipokampu. Próg bólu zwiększa się, więc wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. 
 • Otępienie – stan, który wynika z zatrucia alkoholowego. W tym czasie dochodzi do upośledzenia funkcji umysłowych, fizycznych i sensorycznych. Wzrasta ryzyko omdlenia, uduszenia oraz obrażeń i uszkodzeń mechanicznych. 
 • Śpiączka – upośledzeniu ulegają podstawowe funkcje życiowe – oddychanie, krążenie, reakcje motoryczne i odruchy. Taka osoba jest krok od śmierci.4
 • Śmierć – mózg przestaje być zdolny do kontrolowania funkcji życiowych, co może spowodować nagłą śmierć. 

Od czego zależy wpływ alkoholu?

Wpływ alkoholu zależy od różnych czynników:

 • Zdrowia psychicznego,
 • Zdrowia fizycznego,
 • Warunków medycznych,
 • Stosowania różnych leków.

Na niektórych używka może szybciej oraz silniej oddziaływać, co również jest zależne od różnorodnych czynników. Znaczenie ma:

 • Picie na pusty żołądek,
 • Poziom tolerancji na alkohol,
 • Masa ciała,
 • Młodszy wiek,
 • Regularność spożywania alkoholu.

Oddziaływanie alkoholu na zachowanie

Zachowanie osób nadużywających alkohol jest bardzo charakterystyczne. Najczęściej zauważa je rodzina alkoholika, która spędza z nim największą ilość czasu. 

Alkohol może zmniejszać zahamowania i sprawiać, że będziemy zachowywać się w sposób, w jaki normalnie byśmy nie reagowali. Introwertycy nagle stają się duszą towarzystwa, która czuje się swobodnie w tłumie obcych ludzi. W każdej chwili może dojść do samobójstw, przestępstw, zachowań aspołecznych oraz różnych wstydliwych sytuacji, które wynikają z charakterystycznego braku kontroli, spowodowanego dostarczeniem substancji psychoaktywnej. 

Zachowanie wpływa bezpośrednio na stosunki rodzinne, społeczne i zawodowe. Alkoholicy znani są z różnego rodzaju kłamstw oraz manipulacji. Ich działania są generowane przez używkę i skupiają się tylko i wyłącznie na niej, przez co inne sprawy są odkładane na bok. W ten sposób problemy nawarstwiają się i zaczynają sięgać różnych sfer w życiu. 

Alkoholicy są odważniejsi i bardziej impulsywni. Mogą działać emocjonalnie oraz nieracjonalnie. Wystarczy jeden mały bodziec, aby obudzić w nich wszystkie pokłady emocji. Jest to w dużej mierze indywidualna kwestia, której nie da się przewidzieć. Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu mają problemy z dokonywaniem prawidłowej oceny sytuacji, co powoduje wiele problemów w kontaktach międzyludzkich. Z tego względu sfera interpersonalna zostaje zaburzona, a alkoholik zaczyna się izolować od ludzi, którzy nie umożliwiają mu zdobycia używki. 

Alkohol w dużej mierze jest odpowiedzialny za negatywne zmiany. Trudno jest się z nim porozumieć, a uzależnienie zaczyna niszczyć wszystko, co w życiu dobre. Zachowanie alkoholika jest specyficzne i wraz z kolejną fazą zaczyna się mocniej uwidaczniać. Z początku możemy nie zauważać problemu, jednak po czasie, gdy choroba wejdzie w zaawansowany stan, nie mamy wątpliwości, że daną osobę dotknęła choroba alkoholowa. 

Każdą osobę w stanie upojenia możemy w łatwy sposób zlokalizować. Szczególnie, gdy jest to ktoś bliski dla nas. Miejmy na uwadze to, że osoby nietrzeźwe są nieobliczalne i nigdy nie wiadomo, do czego się posuną.