Ból mięśni po alkoholu: Eksperckie porady

Nie od dziś wiadomo, że alkohol może wywoływać różne szkody w ludzkim organizmie. Często przyczynia się do rozwoju schorzeń i chorób fizycznych i psychicznych. Częste spożywanie dużych ilości tej substancji wiąże się z powstawaniem problemów w układzie trawiennym, nerwowym i mięśniowo-kostnym. Jeśli jesteś ciekawy, jakie mechanizmy odpowiadają za ból mięśni po spożyciu alkoholu, czytaj dalej! 

Alkohol a mięśnie

Jeśli przez długi okres pijemy alkohol w nadmiarze, musimy być świadomi  jego szkodliwych działań na nas organizm. Jednym z nich jest powstawanie mało elastycznych, uszkodzonych i osłabionych włókien mięśniowych, które mają tendencję do zanikania. Picie skutkuje zahamowaniem wydzielania testosteronu – hormonu, który pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Badania udowadniają, że dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego płynące z nadmiernego spożywania alkoholu występują częściej niż marskość wątroby. Utrata masy przez toksyczne działanie etalonu jest wieloczynnikowa: może obejmować zmiany macierzy zapalnej, pozakomórkowej lub metabolicznej. Sprzyja to protolizie mięśni i prowadzi do zmniejszenia syntezy białek. Nadmierne picie może prowadzić również do ostrego uszkodzenia mięśni oraz miopatii alkoholowej.

Czym jest miopatia alkoholowa?

Miopatia alkoholowa to postępujący zanik mięśni, pojawiający się po dłuższym czasie spożywania dużych ilości alkoholu. Najbardziej wyraźne zaniki pojawiają się w mięśniach proksymalnych kończyn dolnych i górnych. Miopatia może występować pod dwiema postaciami: przewlekłą i ostrą. 

Miopatia alkoholowa przewlekła – ten stan objawia się osłabieniem mięśni dolnych. Towarzyszące są obrzęki i ból. 

Miopatia alkoholowa ostra – zwykle występuje po długim okresie nadmiernego spożywania alkoholu i charakteryzuje się krótkotrwałym, lecz bardzo bolesnym skurczem mięśni kończyn dolnych i górnych.

Miopatia to tak naprawdę choroba związana z powolnym zanikiem mięśni. Podczas jej trwania osoba ma trudności ze wstawaniem z pozycji kucznej, klęcznej i siedzącej. Pierwsze objawy miopatii mogą zapowiadać kolejne jeśli osoba, u której one wystąpiły napije się alkoholu (nawet jednorazowo) w dużych ilościach. Bardzo możliwe jest wówczas pojawienie się ostrych bóli i obrzęków mięśni, fascykulacji – czyli skurczy grup włókien mięśniowych, które utrzymują się przeważnie nawet do 10 dni. 

Miopatia, choć dotyczy głównie mięśni kończyn dolnych i górnych, może zaatakować także inne partie mięśni. Zmiany chorobowe mogą pojawić się np. w mięśniach karku – wtedy może dojść do problemu opadającej głowy. Podczas osłabienia mięśni twarzy bardzo często następuje problem z opadającymi powiekami. 

Najgroźniejsza postać miopatii to ta, która dotyka mięśni oddechowych oraz prowadzi do problemów z oddychaniem  i duszności. Kolejna groźna odmiana miopatii atakuje mięśnie i prowadzi do problemu z ich rozkurczaniem. 

Przyczyny bólu mięśni po alkoholu 

Ból mięśni po alkoholu występuje, ponieważ w ludzkim organizmie obecny jest wówczas aldehyd octowy, który jest produktem rozkładu etanolu. To właśnie przez niego dochodzi do występowania dolegliwości bólowych i stymulacji reakcji zapalnych, gdyż wchodzi on w skład wolnych rodników gromadzących się w komórkach. Przez aldehyd octowy może dochodzić także do upośledzenia pracy układu nerwowego, co wpływa na nieprawidłowy przebieg dostarczania informacji do kończyn. Przez nadmierne spożywanie alkoholu dochodzi do rozwoju rozmaitych schorzeń układu ruchu, a te także mogą prowadzić do bólu stawów i mięśni. 

Najczęstsze bóle spowodowane nadmiernym piciem alkoholu

Najczęstszymi bólami, które powoduje nadmierne spożycie alkoholu są: 

  • bóle łydek 
  • nóg
  • kości 
  • stawów
  • głowy 

Ból nóg po alkoholu

Picie alkoholu w nadmiarze niekiedy skutkuje rozwojem tzw. rebdomiolizy – ostrego uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. Dochodzi wtedy do uporczywego bólu nóg, ale również do przedostania się składników komórek mięśniowych do krwiobiegu, które są toksyczne dla narządów wewnętrznych – prowadzą one np. do uszkodzenia nerek. Ból nóg po spożyciu substancji procentowych może być skutkiem polineuropatii, czyli zespołu objawów powiązanych z uszkodzeniem nerwów obwodowych, co powoduje oczywiście toksyczne działanie alkoholu. 

Ból łydek po alkoholu

Ból łydek oraz ich skurcze po spożyciu alkoholu mają związek z rozwojem polineuropatii, czyli choroby, która uszkadza włókna nerwów obwodowych. To schorzenie objawia się silnym bólem w podudziach, a w dużo gorszych przypadkach: osłabieniem, przykurczami i wreszcie z zanikiem mięśni.

Ból pleców po alkoholu

Ból pleców po spożyciu może być sygnałem występowania problemów z trzustką, w tym jej przewlekłego zapalenia objawiającego się bólem w okolicach nadbrzusza, który promieniuje aż do pleców.

Ból kości po alkoholu

Jeśli nadmiernie spożywamy alkohol, doprowadzamy do negatywnych zmian w naszym organizmie związanych z układem kostnym, takich jak: 

  • zaburzenie przebudowy kości,
  • zmniejszenie gęstości tkanki kostnej, 
  • zaburzenie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za gęstość kości, 
  • zmniejszenie masy kostnej (kości kręgosłupa, piętowych i stawu biodrowego,
  • niedobór magnezu i fosforanów,
  • osłabienie kości i rozwój osteoporozy,
  • zmniejszenie ilości wapnia w organizmie,
  • podwyższone ryzyko złamań kości.

Ból stawów po alkoholu, ból kolan po alkoholu

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach wiąże się z ryzykiem rozwoju dny moczanowej, czyli choroby przewlekłej, które jest wywoływana przez zaburzenia przemiany materii. Podczas tego procesu dochodzi do zniekształcania stawów, a przez to pojawiają się  uporczywe dolegliwości bólowe. Alkohol odwadnia organizm co znacząco sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w naszym organizmie, co może doprowadzić do zniszczenia chrząstki stawowej i bólu kolan.

Skąd bierze się drżenie mięśni po alkoholu?

Destrukcyjnym działaniem alkoholu na komórki nerwowe jest również drżenie mięśni. Neurony obumierają, a to skutkuje niedoborem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na skutek ich niedoboru dochodzi do zaburzeń układu nerwowego. Pojawia się drżenie mięśni górnych i dolnych. Wśród przyczyn tej zmiany można umieścić również zaburzenie liczby elektrolitów, zaburzenie funkcji kanałów wapniowych, spadek poziomu kwasu gamma-aminomasłowego i nadmierne nawodnienie mózgu, a to wszystko również spowodowane alkoholem.

Jak poradzić sobie z bólem mięśni po alkoholu?

Leczenie bólu mięśni następującego wskutek nadmiernego spożycia alkoholu powinno rozpocząć się od całkowitej eliminacji przyczyn, czyli od ograniczenia lub całkowitego zaprzestania spożywania napojów procentowych, ale również na wsparciu naszego organizmu w regeneracji i powrocie do zdrowia. Można stosować  leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak zawsze powinno to odbywać się pod okiem lekarza.