Decyzja o szukaniu pomocy w kwestiach związanych z nadużywaniem alkoholu dla siebie lub bliskiej osoby jest trudna. Zaprzeczanie, racjonalizacja i unikanie oznaczają chorobę uzależnienia. Ze względu na podstępność chronicznego używania substancji rozpoznanie złożonych problemów może być trudne… dopóki problem nie uformuje się w górę. 

Nadużywanie alkoholu

Zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu to wzorzec spożywania alkoholu, który obejmuje problemy z kontrolowaniem picia, zaabsorbowanie alkoholem lub dalsze spożywanie alkoholu, nawet jeśli powoduje problemy. Zaburzenie to wiąże się również z koniecznością picia większej ilości alkoholu w celu uzyskania tego samego efektu lub z objawami odstawiennymi, gdy gwałtownie zmniejszasz lub przestajesz pić. Zaburzenie związane z używaniem alkoholu obejmuje poziom picia, który nazywany jest alkoholizmem.

Niezdrowe spożywanie alkoholu obejmuje wszelkie spożywanie alkoholu, które zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu lub powoduje inne problemy związane z alkoholem. Obejmuje to również upijanie się – schemat picia, w którym mężczyzna wypija pięć lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin, a kobieta wypija co najmniej cztery drinki w ciągu dwóch godzin. Upijanie się stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Jeśli twój wzorzec picia powoduje powtarzające się znaczne cierpienie i problemy z funkcjonowaniem w twoim codziennym życiu, prawdopodobnie cierpisz na zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu. Może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Jednak nawet łagodne zaburzenie może nasilać się i prowadzić do poważnych problemów, dlatego ważne jest wczesne leczenie.

Kiedy szukać pomocy?

Wiele osób może rozpocząć poszukiwania dotyczące wyzdrowienia i leczenia od zadania sobie pytania, czy ma się problem lub czy bliska osoba ma problem z piciem. Historia każdego jest inna, ale istnieje kilka wspólnych tematów, na które należy zwrócić uwagę:

Czy ty lub ktoś z twoich bliskich spożywa alkohol w większych ilościach lub częściej niż w przeszłości? 

Czy jest spożywana coraz większa ilość alkoholu, ponieważ potrzeba więcej, aby uzyskać ten sam efekt, niż w przeszłości osiągano z mniejszej ilości?

Czy była wcześniej próba zaprzestania spożywania alkoholu (samodzielnie lub z pomocą), która zakończyła się niepowodzeniem?

Czy występuje silne pragnienie picia alkoholu?

Czy picie alkoholu wpływa negatywnie na ważne obszary życia, takie jak edukacja, zatrudnienie, finanse, obowiązki domowe lub relacje, lub zostały one porzucone?

Czy dużo czasu spędza się w pogoni za alkoholem lub na rekonwalescencji po spożyciu alkoholu? 

Czy alkohol spożywa się pomimo tego, że jest niebezpieczny (tj. stan zdrowia pogarsza się w wyniku picia, prowadzi się pojazd pod wpływem alkoholu, spożywa się alkohol w miejscach publicznych, w których ważne jest bezpieczeństwo)?

Czy występują negatywne reakcje po nagłym odstawieniu alkoholu (takie jak drgawki, wymioty, biegunka, ból głowy, niewyraźne widzenie, zaburzenia snu, pobudzenie)?

Każda z tych konsekwencji może mieć znaczenie kliniczne i może być wskazana dalsza ocena. 

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli czujesz, że czasami pijesz za dużo alkoholu, picie powoduje problemy lub twoja rodzina jest zaniepokojona twoim piciem, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Inne sposoby uzyskania pomocy obejmują rozmowę ze specjalistą zdrowia psychicznego lub szukanie pomocy w grupie wsparcia, takiej jak Anonimowi Alkoholicy lub podobny rodzaj grupy samopomocy.

Ponieważ zaprzeczanie jest powszechne, możesz mieć wrażenie, że nie masz problemu z piciem. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ile pijesz lub ile problemów w twoim życiu jest związanych z nadużywaniem alkoholu. Słuchaj krewnych, przyjaciół lub współpracowników, gdy proszą cię o zbadanie twoich nawyków związanych z piciem lub o zwrócenie się o pomoc. Rozważ rozmowę z kimś, kto miał problem z piciem, ale przestał.

Jeśli Twój bliski potrzebuje pomocy

Wiele osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu waha się przed podjęciem leczenia, ponieważ nie dostrzegają, że mają problem. Interwencja bliskich może pomóc niektórym osobom rozpoznać i zaakceptować potrzebę profesjonalnej pomocy. Jeśli martwisz się o kogoś, kto za dużo pije, poproś profesjonalistę, który ma doświadczenie w leczeniu alkoholu, o radę, jak podejść do tej osoby.

Znalezienie właściwego leczenia

Określenie, czy leczenie jest wskazane, jest indywidualne na podstawie kryteriów medycznych i klinicznych. 

Detoksykacja: krótkoterminowa interwencja mająca na celu bezpieczne pozbycie się alkoholu z krwi i zapobieganie objawom odstawienia alkoholu. Często jest to pierwszy krok leczenia i powrotu do zdrowia. To czas skupienia się na dobrym samopoczuciu i zdrowiu fizycznym, tworząc podstawę do rozpoczęcia pracy skoncentrowanej na emocjach i interpersonalnej.

Leczenie stacjonarne: zorganizowane usługi świadczone są w bezpiecznym, wolnym od alkoholu środowisku, w którym każda osoba otrzymuje interwencje prowadzone przez interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, klinicyści i inni specjaliści. Terapia stacjonarna zapewnia każdej osobie możliwość pracy nad skoncentrowaniem się i ustanowieniem umiejętności radzenia sobie i powrotu do zdrowia na dłuższą metę.

Usługi ambulatoryjne: szereg programów często dostępnych w społeczności, w której ktoś mieszka po opuszczeniu usług mieszkaniowych. Intensywność i czas trwania usług są różne i będą się zmieniać w zależności od potrzeb rekonwalescencji i postępów danej osoby. Usługi ambulatoryjne stanowią doskonałą okazję dla ludzi, aby nadal byli zakorzenieni w leczeniu, jednocześnie obejmując inne obowiązki, takie jak szkoła, praca i role rodzinne.

Leczenie farmakologiczne: leczenie choroby alkoholowej za pomocą specjalistycznych leków. Jednym z nich jest Esperal, czyli tzw. wszywka alkoholowa, która, po połączeniu z alkoholem, wywołuje szereg niebezpiecznych objawów, które mogą doprowadzić do śmierci. Leczenie polega na wywołaniu awersji i obrzydzenia do alkoholu, ale jest skuteczne w połączeniu z innymi terapiami i przeznaczone dla osób, które są pewne swojej decyzji o abstynencji. 

Spójrz w przyszłość

Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzanie zmian to proces. Część tego procesu obejmuje zbadanie potrzeb i celów poprzez omówienie, jak mógłby wyglądać spersonalizowany plan leczenia. Kiedy ktoś osiągnął punkt szukania pomocy, proces ten powinien być tak prosty, jak to tylko możliwe. 

Nasza strona internetowa zawiera informacje o naszych programach, lokalizacjach i procesie rekrutacji.