Alkoholizm to choroba, która wpływa nie tylko na samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale również na aspekty związane z urodą. Najbardziej znanym objawem oddziaływania alkoholu na wygląd zewnętrzny jest zaczerwienienie twarzy. To najczęściej zdradza nie tylko osoby, które właśnie napiły się wysokoprocentowego trunku, ale także ludzi zmagających się z uzależnieniem. Kolejnym, równie popularnym objawem jest opuchlizna na twarzy. To ona, czerwony nos i zły stan skóry są cechami najczęściej kojarzonymi z osobami uzależnionymi od alkoholu. Często obserwujemy ludzi, których nałóg pochłonął doszczętnie, psując wygląd ich cery i dodając przynajmniej kilka lat do wyglądu.
Wpływ alkoholu na organizm
Pierwszą grupą ludzi, która zauważa zmiany na twarzy osoby uzależnionej są jej najbliżsi. Należy pamiętać, że wczesne stadia choroby alkoholowej przebiegają praktycznie bezobjawowo. Nawet zachowania uzależnionego człowieka na początku pozostają niezauważalne. W zaawansowanych fazach rozwoju alkoholizmu zmienia się wygląd zewnętrzny. Podczas ciągu alkoholowego zmianie mogą ulegać nawet rysy twarzy osoby uzależnionej.
Alkohol silnie odwadnia organizm. Stosunkowo, wypicie 1 litra piwa może spowodować utratę 1,5 litra płynów. Przez ich niedobór cera staje się matowa i szara, a pod oczami pojawiają się sińce.
Po czym rozpoznać osobę uzależnioną od alkoholu?
U osób uzależnionych od alkoholu najczęściej obserwuje się:
- Opuchnięcie i zaczerwienienie twarzy,
- Uszkodzenia skóry,
- Bardziej widoczne zmarszczki,
- Szarą i matową cerę
Pierwszym widocznym objawem uzależnienia są zaczerwienienie skóry (najczęściej twarzy) oraz większa widoczność bruzd i zmarszczek. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, niekiedy nawet ich pękania, co prowadzi do powstawania charakterystycznych pajączków. Uzależnioną osobę można zatem rozpoznać po charakterystycznym rumieniu w okolicach nosa. Toksyny pochodzące z Etanolu przyczyniają się do zmniejszenia produkcji kolagenu, co przyśpiesza proces starzenia się skóry. Przez to twarz traci elastyczność, jędrność, matowieje, a czasem nawet szarzeje.
Kolejną z widocznych zmian w wyglądzie spowodowanych nadmiernym spożywaniem alkoholu jest wychudzenie. Człowiek uzależniony nie odczuwa głodu metabolicznego, nie dba o zaspokajanie potrzeb prozdrowotnych. Najważniejsze jest zaspokojenie głodu alkoholowego. Kaloryczność 1 g alkoholu to dokładnie 29,3 kJ, czyli 7 kcal. Warto pamiętać, że to nie jest ta wartościowa, niezbędna dla naszego życia energia, a tylko „puste kalorie”, zaspokajające uczucie głodu.
Dlaczego twarz puchnie po alkoholu?
Przyczyną spuchniętej twarzy po spożywaniu alkoholu jest powiększenie naczyń krwionośnych, do którego dochodzi wskutek osłabienia ich struktury. Kiedy w organizmie nie ma już śladów po alkoholu, opuchlizna znika wraz z powrotem naczyń krwionośnych do normalnego stanu.
Osoby uzależnione zwykle cechuje czerwona i opuchnięta twarz. Nadmierne przyjmowanie Etanolu przez organizm prowadzi do rozszerzenia naczynek krwionośnych, co prowadzi do wzmożonej produkcji limfy. Twarz chorego staje się nabrzmiała. Gdy w organizmie nie ma już śladów po alkoholu, opuchlizna znika wraz z powrotem naczyń krwionośnych do normalnego stanu.
Opuchlizna alkoholowa
Kiedy alkohol zaczyna źle oddziaływać na wątrobę i nerki, pojawia się opuchlizna alkoholowa, będąca sygnałem o złym stanie narządów wewnętrznych. Czasem jest to ostatnia szansa na rozpoczęcie walki z uzależnieniem. Opuchliznę na twarzy powoduje również kaloryczność alkoholu.
Jak alkohol oddziałuje na skórę?
Alkohol działa silnie wysuszająco na skórę, dlatego staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia i otarcia oraz wyjątkowo wrażliwa na stany zapalne i infekcje. Dostarczanie organizmowi Etanolu prowadzi do skrajnego odwodnienia, a co za tym idzie do wycieńczenia ustroju, co objawia się głównie w kolorycie skóry. Obszar wokół oczu sinieje i pojawiają się coraz bardziej widocznie cienie. Oczy osoby uzależnionej puchną, skóra staje się mniej napięta i często choruje.
Dla zdrowia i kondycji naszej skóry szczególnie ważne są witaminy A, C i E. Przez nadmierne spożywanie substancji alkoholowych organizm traci możliwość prawidłowego przyswajania różnych składników odżywczych. Przez niedobór wyżej wymienionych witamin, skóra staje się podatna na szkodliwe działania promieni ultrafioletowych zanieczyszczeń i wszelakich zanieczyszczeń z otoczenia. Pogarsza się także stan paznokci i włosów.
Czym jest nos alkoholowy?
Jednym ze znaków rozpoznawalnych osób uzależnionych od alkoholu jest również tak zwany „nos alkoholowy”. Czerwony, opuchnięty, wręcz kalafiorowaty nos alkoholika staje się jego charakterystyczną cechą, zwłaszcza wtedy, kiedy w uzależnieniu trwa od lat. Wówczas bardzo prawdopodobnym jest, że doszło już u niego do zmian ogólnoustrojowych i wielonarządowych.
Nos alkoholowy należy do schorzeń skórnych. Charakteryzuje się obrzękiem skóry, zaczerwienieniem i nierównościami na jego powierzchni. Pochodzi od trądziku różowatego. Nieleczony może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych i ich pękania, co z kolei powoduje zmianę wyglądu całej twarzy osoby uzależnionej; na skórze pojawiają się liczne krosty, które nadają cerze bardzo nieestetyczny wygląd.
Czy po alkoholikach widać nałóg?
Alkohol bardzo widocznie zmienia twarz osoby chorej. Nawet obcy człowiek jest w stanie stwierdzić, że ktoś zmaga się z nałogiem. Niezauważalnym skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu jest jego negatywny wpływ na narządy wewnętrzne, takie jak mózg, serce, wątroba, trzustka czy żołądek. Alkohol ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i psychikę uzależnionego. Bardzo duża część alkoholików choruje na depresję. Wątroba natomiast może bardzo silnie odczuć skutki picia napojów wysokoprocentowych, gdyż mogą one przyczynić się do upośledzenia jej funkcjonowania, a nawet do marskości.
Po jakim czasie schodzi opuchlizna po alkoholu?
Alkohol wpływa negatywnie na kondycję organizmu stopniowo wyniszczając go pod wieloma względami. Nadużywanie tej substancji jest bardzo niebezpieczne i osobom uzależnionym zaleca się całkowite jej odstawienie. Ku zdziwieniu wielu, pierwsze pozytywne skutki odstawienia alkoholu pojawiają się niezwykle szybko, bo już w przeciągu nawet kilku tygodni! Cera po tyle trwającym detoksie znacznie się poprawia, znikają sińce i czerwone plamy pod oczami, wraca zdrowy koloryt skóry i staje się bardziej jędrna. Schodzi również uporczywa opuchlizna, a twarz staje się szczuplejsza.
Na pomoc osobie uzależnionej
Najważniejszym działaniem, jakie powinna podjąć osoba uzależniona od alkoholu jest próba odstawienia go. Najrozsądniejsze w tym przypadku jest zaczerpnięcie pomocy specjalistów. Warto rozpocząć psychoterapię lub zapisać się na zajęcia grupowe, które niekiedy potrafią wiele uzmysłowić i otworzyć oczy na swój stan, który bywa krytyczny. Pomocne może okazać się zastosowanie tak zwanych „awersyjnych” metod, które wspomogą leczenie. Jedną z nich, cieszącą się popularnością, jest wszywka alkoholowa Esperal.