Suchy kac dotyka osób, które zmieniły już swoje życie i podjęły leczenie choroby alkoholowej. Dotyka osób, które żyją w trzeźwości. Należy pamiętać, że osoba uzależniona od alkoholu już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Terapia leczenia uzależnień nie uchroni jej także przed napadami głodu alkoholowego lub chwilami słabości. Warto w takich momentach mieć bliską osobę, która będzie wspierać w tych trudnych momentach. Zaleca się również szybki kontakt ze specjalistą, który pomoże pokonać trudności i własne słabości. 

Suchy kac – co to takiego?

Suchy kac to odczuwanie kaca bez spożywania alkoholu. Występuje on u osób uzależnionych od tej substancji. Przez specjalistów suchy kac określany jest jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. Jest to stan, w którym osoba uzależniona odczuwa objawy kaca. Jednostka doświadczać może zawrotów głowy, nudności, braku apetytu, wzmożonej potliwości, osłabienia organizmu i innych mimo że nie spożywa alkoholu. Co bardzo ważne te fizyczne dolegliwości mogą pojawić się na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej. Organizm w ten sposób reaguje na brak substancji uzależniającej. 

Suchy kac – u kogo może on wystąpić?

Suchy kac występuje wyłącznie u osób, które są uzależnione od alkoholu. Osoba ta w stanie trzeźwości może odczuwać głód alkoholowy, który bardzo silnie wpływa na jej psychikę.  Wszystko to powoduje silnie obniżenie nastroju i samopoczucia osoby uzależnionej. Suchy kac może wystąpić również w momencie, gdy osoba przebywa w sklepie monopolowym, w miejscach w których spożywała alkohol, spotyka ludzi z którymi spożywała alkohol lub, gdy jednostka narażona jest na  inne silne bodźce, które jednoznacznie kojarzą się ze spożywaniem alkoholu. Jest to bardzo trudny stan do osoby uzależnionej.  Aby uniknąć powrotu do nałogu należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który pomoże w tych trudnych momentach. Jest to również jeden z powodów dla, którego zaleca się uczestnictwo w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. 

Suchy kac – co go wywołuje?

Uzależnienie od alkoholu destrukcyjnie wpływa na ciało, umysł i emocje jednostki. Niektóre zmiany, które zaszły w sferze psychicznej zostają z osobą uzależnioną na długie lata. Występują niezależnie od tego, czy jednostka sięga po alkohol czy żyje w trzeźwości. Czynniki, które wpływają na wystąpienie suchego kaca to na przykład przebywanie w miejscu, w którym osoba uzależniona spożywała alkohol. Wywołuje to silne wspomnienia i chęć poczucia stanu upojenia alkoholowego jak dawniej. Występowanie suchego kaca może być również spowodowane przez sny związane z alkoholem. Suchy kac może dotknąć osobę uzależnioną po udziale w imprezie, a na której obecny był alkohol i osoby w najbliższym otoczeniu jednostki spożywały tą substancję. Objawy te występować mogą też w momencie, gdy osoba uzależniona jest przemęczona, przeciążona i nie może odpocząć. Mowa tutaj zarówno o odpoczynku fizycznym jak i psychicznym. Suchy kac może być także wynikiem oglądania filmów lub czytania książek, w których obecny jest alkohol i spożywają go bohaterowie historii. Suchy kac może być również wynikiem spotkanie danych towarzyszy picia. Tak jak  przypadku miejsc, odżywają wspomnienia i pojawia się chęć poczucia tego “cudownego” stanu jeszcze raz. 

Jednak suchy kac może wystąpić również bez konkretnej przyczyny. 

Suchy kac – jakie ma objawy?

Objawy suchego kaca, który występuje w stanie trzeźwości mogą być bardzo nieprzyjemne dla osoby uzależnionej. Co więcej obniżają one nastrój jednostki, negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i mogą spowodować powrót do uzależnienia. Dlatego suchy kac jest tak bardzo niebezpieczny i należy skonsultować go ze specjalistą. Do najczęściej występujących objawów suchego kaca zaliczyć można silne bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie organizmu, wzmożoną potliwość, problemy z koncentrację, nudności, wymioty, biegunkę, problemy ze snem, uczucie niepokoju, uczucie lęku, drżenie rąk, drżenie ciała, posmak alkoholu w ustach, mniejsza kondycja fizyczna i psychiczna. Dodatkowo jednostka odczuwa natrętne myśli związane z alkoholem. Ma bardzo silną potrzebę konsumpcji alkoholu. Tak silny głód alkoholowy jest bardzo ciężki do przezwyciężenia. 

Suchy kac – jak długo trwa?

 Suchy kac jest bardzo nieprzyjemny dla osoby uzależnionej. Na szczęście mija on relatywnie szybko. Suchy kac zazwyczaj trwa do kilku godzin. Jednak wszystko zależy od kondycji fizycznej i psychicznej osoby uzależnionej. Bardzo poważnym problemem jest występowanie głodu alkoholowego, który jest niezwykle niebezpieczny. Spowodować on może nagły powrót do nałogu. Powodują to wciąż nawracające natrętne myśli i ogromna chęć sięgnięcia po alkohol. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja własnego ciała i stały kontakt z terapeutą. Pozwoli to na szybkie zauważenie niepokojących objawów i podjęcie walki z chorobą alkoholową. 

Suchy kac – jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim należy jak najszybciej spróbować pozbyć się negatywnych i natrętnych myśli. W tym celu można spróbować zająć się czytaniem książki, gotowaniem, sprzątaniem czy uprawianiem sportu. Pozwoli to oczyścić głowę z negatywnych myśli zgromadzonych w ostatnim czasie. Fizyczne objawy suchego kaca zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku godzin. Warto jednak skupić się na psychice i na natrętnych myślach związanych z alkoholem, gdyż towarzyszyć one mogą osobie uzależnionej znacznie dłużej. W oczyszczeniu myśli i radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji pomóc mogą doświadczeni alkoholicy z grup Anonimowych Alkoholików oraz terapeuci uzależnień. Pamiętaj, aby nie zamykać się w sobie i szukać pomocy. 

Leczenie choroby alkoholowej

Leczenie choroby alkoholowej można podjąć na każdym etapie rozwoju uzależnienia. Im wcześniej osoba chora zacznie szukać pomocy, tym łatwiej będzie jej porzucić alkohol. Wczesne rozpoczęcie leczenia gwarantuje również lepszy stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Podkreślić należy, że osoba uzależniona już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Oznacza to, że nawet po wieloletnim okresie abstynencji jeden kieliszek wódki może przekreślić cały ten czas i być powodem powrotu nałogu. 

Decydując się na podjęcie terapii leczenia uzależnień najpierw odbyć należy odtrucie alkoholowe. Zaleca się, aby osoby uzależnione od alkoholu odbywały je w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych. Pozwoli to na złagodzenie nieprzyjemnych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego oraz na wdrożenie farmakoterapii, która ulży cierpieniu pacjenta. 

Odtrucie alkoholowe trwa około dziesięciu dni. O jego zakończeniu decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Odtrucie alkoholowe nie ma właściwości leczniczych czy terapeutycznych jednak pozytywnie wpływa na leczenie choroby alkoholowej. Dzięki jego odbyciu pacjent może w pełni skupić się na leczeniu i zmianie swojego życia. Odtrucie alkoholowe to pierwszy krok do trzeźwości. Bardzo często proces ten ratuje życie osoby pijącej alkohol problemowo. Pozwala również zobaczyć świat w trzeźwości oraz zadbać o własne zdrowie.