zmiana-osobowosci-poprzez-uzaleznienie-czy-to-mozliwe

Nasze społeczeństwo wykazuje bardzo dużą tolerancję dla picia alkoholu oraz dla osób, które go spożywają. Mimo tego, że jest to silnie uzależniająca substancja psychoaktywna, to nie wyobrażamy sobie spotkania z przyjaciółmi, rodzinnego wydarzenia czy świętowania sukcesów bez lampki lub kieliszka alkoholu.

Niestety, takie przyzwolenie przekłada się na co raz większą liczbę uzależnień od alkoholu. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to alkoholizm jest chorobą, którą można i należy leczyć. Błędne jest przeświadczenie, że alkoholik to osoba brudna, żebrząca pod sklepem, z nizin społecznych i patologii. Uzależnić może się każdy w społeczeństwie, niezależnie od zdobytego wykształcenia, wykonywanego zawodu oraz ilości pieniędzy na koncie.

Bardzo ważnym momentem przełomowym w życiu każdego alkoholika jest chwila, w której przyznaje się przed samym sobą do tego, że ma problem i chce zacząć się leczyć. Alkoholizm wywołuje wstyd wśród społeczeństwa, często problem ukrywany jest latami, co jest niewiarygodnie dużym błędem, gdyż im uzależnienie jest silniejsze, tym dłuższa i trudniejsza droga do powrotu do zdrowia, a przecież odzyskanie kontroli nad własnym życiem jest sprawą nadrzędną.

Co trzeba zrobić, aby się przełamać i rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm to podstępna choroba, która w pierwszych etapach właściwie nie daje o sobie znać, a gdy zaczynają pojawiać się jej pierwsze objawy, zazwyczaj są bagatelizowane przez osobę chorą i jej otoczenie. 

Gdy alkoholik zacznie dostrzegać, że ma problem, musi przede wszystkim otwarcie się do tego przyznać. Przed samym sobą, nie przed rodziną, znajomymi czy szefem. Nie oznacza to jednak, że nie powinien nigdy im o tym powiedzieć, gdyż ich wsparcie jest bardzo ważne. Chodzi o to, by mieć pełną świadomość, że ma się problem i chce się podjąć leczeniu. Należy wyzbyć się wstydu i uprzedzeń, nikt w ośrodkach leczenia i innych placówkach zajmujących się leczeniem uzależnień nikogo nie ocenia, dlatego tak ważne jest to, by zgłosić się do wybranej placówki jak najszybciej.

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Bliscy osoby uzależnionej odgrywają bardzo ważną rolę w leczeniu uzależnienia swojego domownika. Nie oznacza to jednak, że mają wykonywać za niego wszystkie obowiązki i ukrywać problem przed światem. Takie działania stwarzają alkoholikowi tylko kolejną przestrzeń do pogłębienia swojego uzależnienia. Również ciągłe krytykowanie i strofowanie będzie miało odwrotny skutek od zamierzonego. 

Bardzo ważne jest świadome wsparcie, wspieranie podjętych przez osobę uzależnioną decyzji oraz pokazywanie, że osoba ta nie jest sama ze swoim problemem i może liczyć na zdrowe wsparcie domowników.

Najważniejszym warunkiem do rozpoczęcia terapii alkoholowej jest przyznanie się, że problem istnieje i wykazanie chęci walki z nim. Jeżeli osoba, która zgłosi się na leczenie, zrobiła to pod przymusem lub na świętego spokoju, nie przyniesie to żadnych pozytywnych skutków, a może wręcz zwiększyć stopień uzależnienia. Świadome podjęcie decyzji to jeden  kluczowych momentów w terapii alkoholowej.

Kolejnym bardzo ważnym warunkiem rozpoczęcia dalszego leczenia jest przerwanie ciągu alkoholowego oraz pozostanie w trzeźwości. Bardzo często jest to wręcz niemożliwe do wykonania samodzielnie, dlatego w części przypadków warto zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień, w którym alkoholik przez jakiś czas będzie przebywał na stałe, odizolowany od pokus świata zewnętrznego. Pomocne w wyjściu z ciągu alkoholowego są również metody wspomagające wychodzenie z uzależnienia takie jak odtruwanie alkoholowe, wszywka alkoholowa czy zastrzyk antyalkoholowy.

Zastrzyk antyalkoholowy – działanie

Działanie zastrzyku antyalkoholowego można porównać do działania wszywki alkoholowej. W obu przypadkach do organizmu osoby uzależnionej wprowadza się substancję czynną Disulfiram, która blokuje prawidłowe działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład alkoholu w ciele. 

Wypicie każdej, nawet małej ilości alkoholu etylowego, spowoduje zaburzenie metabolizmu, co z kolei doprowadzi do pojawienia się szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych u osoby uzależnionej. Tylko całkowite pozostanie w abstynencji, daje gwarancję, że lek nie będzie wywoływał tych skutków ubocznych.

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH).

Alkohol etylowy to substancja, która niezwykle łatwo wchłania się w naszym organizmie. Za jej bezpieczny rozkład odpowiada kilka mechanizmów, w następującej kolejności:

  • alkohol etylowy zmienia się w wątrobie w aldehyd octowy;
  • następnie aldehyd zamieniany jest w kwas octowy;
  • ostatecznie kwas octowy rozkładany jest na wodę oraz dwutlenek węgla.

Cały ten proces nazywamy dehydrogenazą alkoholową (ADH), która zaburzana jest, gdy w ciele osoby uzależnionej znajduje się Disulfiram. Substancja ta blokuje przemianę aldehydu w kwas, przez co jego stężenie w ciele zwiększa się, wywołując objawy zbieżne z zatruciem alkoholowym. Najczęściej pojawiają się nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca, potliwość, skoki ciśnienia i ogólny niepokój. W zależności od ilości wypitego alkoholu objawy te utrzymują się zwykle od godziny do nawet kilku godzin. Gdy dawka alkoholu spożyta przez osobę uzależnioną będzie bardzo wysoka i stężenie etanolu we krwi przekroczy 125-150 mg/100 ml, wówczas może dojść do poważniejszych powikłań, takich jak niewydolności oddechowe i krążeniowe, utrata przytomności, drgawki, problemy z sercem, a nawet zgon.

Zastrzyk antyalkoholowy stosuje się w uzależnieniu od alkoholu.

Disulfiram w postaci zastrzyku oraz tabletek można umieścić w ciele pacjenta, tylko za jego pisemną i wyraźną zgodą. Osoba uzależniona w trakcie trwania terapii Disulfiramem musi zostać dokładnie poinformowana o ewentualnych skutkach ubocznych złamania abstynencji, by mieć pełen obraz sytuacji oraz z pełną świadomością odpowiadać za konsekwencje swoich czynów. 

Bardzo ważne jest to, by wiedzieć, że nie tylko spożywanie alkoholi takich jak wódka czy piwo spowodują działanie leku, ale również korzystanie ze wszystkich produktów na bazie alkoholu. Skutek disulfiramowy wywołają również wszelkiego rodzaju syropy na kaszel, płyny do płukania ust, perfumy czy wody kolońskie, które w swoim składzie mają alkohol.

Dlaczego terapia uzależnień alkoholowych jest tak ważna?

Kompleksowe leczenie alkoholizmu to jedyna droga do osiągnięcia pełnego sukcesu i pokonania uzależnienia. Nie wystarczy skorzystać jedynie z zastrzyku antyalkoholowego, by się wyleczyć, konieczne są również dalsze kroki, takie jak terapia ze specjalistą czy kontrolne wizyty lekarskie.

Terapia jest bardzo ważnym elementem leczenia alkoholizmu, pozwala ona na zrozumienie mechanizmu powstania swojej choroby, na poznanie i poradzenie sobie z emocjami towarzyszącymi w trakcie choroby i leczenia oraz na wypracowanie zdrowych, nowych zachowań, które doprowadzą do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Powrót do zdrowia psychicznego jest równie ważny co odzyskanie zdrowia fizycznego, dlatego wizyty u terapeuty są obowiązkowym elementem każdego leczenia uzależnienia. Niezależnie od tego, czy będzie to terapia grupowa, czy indywidualna, skutki będą bardzo pozytywne. Wybór zawsze należy do osoby uzależnionej – to ona wie, co jest dla niej najlepsze i czy spotkania w grupie przyniosą lepsze efekty, czy może sesje indywidualne pozwolą jej na otwarcie się przed terapeutą i samym sobą.