Definicja uzależnienia i jego uwarunkowania
Uzależnienie, według klasycznej definicji, to nabyty stan zdrowia psychicznego i fizycznego charakteryzujący się chęcią do zażywania substancji lub wykonywania jakiejś czynności. Może być w formie regularnej lub chwilowej i łączy się z zaburzeniem dobrobytu uzależnionego.
Związek między czynnikiem uzależniającym a uzależnionym jest bardzo silny przy czym zajmuje większości, jeśli nie wszystkie, dziedziny życia oraz dotyka jednostki na poziomie psychicznym i fizycznym. Istnieją różne rodzaje uzależnień.
Uzależnienie psychiczne – nazywane jest również uzależnieniem psychologicznym, podczas którego występuje silne pragnienie wykonania określonych czynności lub spożycia substancji, ale nie prowadzi to do poważnych konsekwencji fizjologicznych. Cechami uzależnienia psychicznego mogą być na przykład chęć poświęcenia zdrowia i środowiska dla stymulacji, obsesja na punkcie czynności uzależniających, potrzeba znalezienia i dostarczania substancji uzależniających, wzrost tolerancji na nie, wyniszczenie fizyczne i psychiczne i tak dalej. Uzależnienie behawioralne to aktywność, która wpływa na ośrodek nagrody w mózgu. Mogą to być gry komputerowe, seks, sporty ekstremalne, hazard itp. Tak na prawdę może być to każda czynność. Psychouzależnienie często wiąże się z niemożnością kontrolowania własnych emocji i odnalezienia się w życiu społecznym. Wynika z głębokiego stresu emocjonalnego i braku umiejętności radzenia sobie z zaspokojeniem własnego komfortu oraz samopoczucia psychicznego i fizycznego. Te substancje i zachowania są uważane za alternatywne sposoby zaspokajania potrzeb w zakresie bezpieczeństwa i komfortu przez uzależnionego.
Uzależnienie fizyczne – zwane także uzależnieniem fizjologicznym, dotyczy specyficznego działania niektórych substancji na organizm. Istnieje wiele mechanizmów uzależniających, ale wszystkie związane są z silną, nabytą chęcią dalszego używania substancji psychoaktywnych. Ich dostarczanie koreluje z pozytywnym wpływem na umysł i ciało – jednak tylko pozornie. Odstawienie takich substancji psychoaktywnych może prowadzić do objawów abstynencyjnych związanych z negatywnymi emocjami i , w skrajnych przypadkach, nawet śmierć. Nikotyna, alkohol, sterydy, opioidy, benzodiazepiny i barbiturany to grupa substancji, które faktycznie uzależniają fizycznie.
Uzależnienie społeczne – zwane również uzależnieniem socjologicznym, wiąże się z używaniem substancji psychoaktywnych przez grupę osób lub subkultury pod wpływem popularnej mody.
Etapy rozwoju alkoholizmu i czym właściwie jest.
Patrząc na wcześniejsze definicje uzależnienia i znajomości substancji psychoaktywnych, alkoholik definiowany jest jako ten, który czuje się zmuszony do spożywania alkoholu w celu zaspokojenia swoich potrzeb i doznania komfortu na swój własny sposób. Jest to stan, w którym wszystkie inne wartości, takie jak rodzina i praca, są spychane na dalszy plan, a dominującą rolę odgrywa alkohol i potrzeba jego spożywania, rujnując zdrowie i życie społeczne osoby uzależnionej.
Istnieje wiele form alkoholizmu, które na pierwszy rzut oka mogą pozostać niezauważone przez członków rodziny. Jednak przy uważnej obserwacji można rozpoznać etapy alkoholizmu.
Etap 1 – prealkoholizmu: jest to pierwszy etap alkoholizmu i jest najmniej zauważalny, ponieważ może trwać latami, nie dając otoczeniu ani samemu alkoholikowi sygnału o problemie. Charakteryzuje się tym, że potencjalni alkoholicy zaczynają całkowicie odrębnie podchodzić do napoju inaczej niż osoby nieuzależnione. Tak zwani alkoholicy utajeni nie piją sporadycznie, jak ludzie mniej narażeni na tę chorobę, ale zaczynają odczuwać ulgę w piciu alkoholu i uważają picie za bardzo relaksujące. Napój staje się środkiem do celu – poprawia nastrój i odnosi się do wszystkich negatywnych emocji.
Etap 2 – ostrzegawczy: „urwany film” odgrywa na tym etapie główną rolę. Jest to stan, w którym osoba jest odurzona i nie traci przytomności, ale nie pamięta, co się w tym stanie wydarzyło. Aktywności uzależnionych, które mnie alarmują w tym czasie to przyspieszone tempo picia w grupie, picie bez okazji, picie nawet przed okolicznością, w celu wejścia już w stanie nietrzeźwym oraz możliwość poważnych zmian w zachowaniu. Po wypiciu stają się śmielsze, dużo mówią i tracą zahamowania.
Ziarna świadomości problemu pojawiają się w umyśle pacjenta, ale są wypychane. Potencjalni alkoholicy zdają sobie sprawę, że piją za dużo i czują się winni, ale racjonalizują swoje zachowanie i stają się agresywni w stosunku do komentarzy innych osób na temat spożywania alkoholu. Pacjent ciągle ma problem z powrotem do abstynencji, nawet w obecności rodziny i bliskich. Wszystkie życiowe sfery zaczynają kręcić się wokół alkoholu, a umysł pacjenta zajęty jest planami zakupu alkoholu i sfinansowania napoju.
Etap 3 – przewlekły: jest to najbardziej zaawansowany etap i alkoholicy już nie żałują swoich czynów. Tolerancja organizmu na alkohol jest znacznie zmniejszona, a nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do odurzenia, mimo wszystko ludzie na tym etapie piją od rana do wieczora.
O ewentualnej formie leczenia – Esperal i terapia awersyjna
Esperal to lek zawierający disulfiram jako składnik aktywny. Wykonany przez Polfa Warszawa S.A. jest bardzo skuteczny w walce z alkoholizmem. Jest stosowany jako bodziec warunkowy w terapii awersyjnej.
Substancja czynna disulfiram zawarta we wszywce alkoholowej w standardowej postaci jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Jednakże ponieważ jest to inhibitor dehydrogenazy aldehydowej, poziom aldehydu octowego wzrasta w momencie spożycia alkoholu w organizmie osoby przyjmującej disulfiram i powoduje następujące zwielokrotnione objawy zatrucia alkoholowego:
- Ból głowy lub zawroty głowy
- Wymioty,
- Niskie ciśnienie krwi,
- Niepokój,
- Zaczerwienienie
Dlatego wszywka alkoholowa Esperal może być skutecznym środkiem odstraszającym w terapii awersyjnej. Ma to zapewnić długotrwałą abstynencję. Działanie leku z uzależnieniem fizycznym, pomaga usprawnić psychoterapię i zwiększa szanse na wyzdrowienie.
Odtruwanie w alkoholizmie
Detoksykacja często nazywana jest odtruciem, ponieważ ma na celu usunięcie toksyn z organizmu, charakteryzuje się usunięciem pozostałości po alkoholu oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej w organizmie. Zaburza on gospodarkę hydrolipidową, co przyspiesza utratę wody i cennych minerałów. To również w niemałej części wyjaśnia, dlaczego zjawisko kaca wiąże się z ciągłym zapotrzebowaniem na wodę – chodzi o nadmierną jego utratę. W wielu przypadkach kac może utrzymywać się przez kilka godzin.
Detoksykacja alkoholowa uzupełnia utracone elektrolity i przywraca organizm do normy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób uzależnionych od substancji odurzających, które doznały znacznych szkód od alkoholu. Oprócz detoksykacji można zastosować metody szybkiego odtrucia, takie jak kroplówki dożylne.