alkoholizm-jak-sobie-radzic-z-uzaleznionym-od-alkoholu-czlonkiem-rodziny

Osoby, które doświadczyły uzależnienia od alkoholu wiedzą, że jest to problem, który dotyka nie tylko alkoholika, ale także całe jego najbliższe otoczenie. Uzależniając się wyrządzamy krzywdę dużej ilości ludzi, na którym nam zależy. Przebywanie blisko alkoholika może być silnie wyniszczające. Nie jest łatwo przebywać z osobą, na której nam zależy, a która niszczy swoje życie na naszych oczach. Rodzina musi szybko podjąć odpowiednie kroki, ponieważ alkoholik sam nie zauważa rozwijającej się u niego choroby. 

Aby poradzić sobie z alkoholikiem musimy przede wszystkim pamiętać o sobie. Jego problem nie powinien wpływać w większym stopniu na nasze życie. Niedopuszczalne jest, aby rezygnować ze swoich planów, porzucić obowiązki i zaniedbać siebie. Na to rodziny alkoholików powinny zwrócić największą uwagę, ponieważ stale dochodzi do współuzależnienia się małżonków. Rodziny alkoholików myślą, że są w stanie samodzielnie stawić czoła problemowi. Niestety nie dysponują oni szczególnie ważną w tej sytuacji wiedzą na temat przebiegu choroby, więc trudno jest im udzielić profesjonalnej i skutecznej pomocy. 

Sposobów na radzenie sobie z alkoholikiem w domu jest wiele. Przede wszystkim warto zgłosić się o pomoc do specjalistów, ponieważ nie warto obciążać się tak ciężkim problemem. Alkoholik nie przestanie pić, dopóki sam nie będzie tego chciał. Jego uzależnienie jest zależne tylko od niego. Rodzina może jedynie nakierowywać go na odpowiednią ścieżkę, jednak decyzji o leczeniu za niego nie podejmie. Choćbyśmy chcieli nie mamy takiej mocy. 

Chcesz wspierać? – Rób to umiejętnie. 

Alkoholizm wymaga specjalnego podejścia do problemu. Niestety, ale alkoholicy są zawodowymi kłamcami oraz manipulatorami. Wystarczy nasze jedno potknięcie lub zawahanie i już wykorzystają okazję na swoją korzyść. Alkoholicy są najtrudniejszymi uzależnionymi, ponieważ często są w stanie utrzymać swój nałóg, jednocześnie wykonując pracę i inne obowiązki. Jeśli ich życie się nie rozpada nie traktują problemu poważnie. Jeżeli nie będą w stanie przyznać się do problemu, nie pójdą również na odwyk. Dopiero przyznanie się do alkoholizmu może wzbudzić w nich chęć naprawy sytuacji. Jest to jednak bardzo trudne do realizacji, ponieważ rodzina nie dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, które mogłyby wpłynąć na myślenie alkoholika. 

Decydując się na pomoc alkoholikowi musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie rezygnuj z własnego życia, na rzecz czyjegoś nałogu. Nie można wyręczać alkoholika i poddawać się jego licznym manipulacjom. Członkowie rodziny nie mogą także bagatelizować problemu, udając, że go nie ma. Ukrywanie przed całym światem nic tutaj nie wniesie poza korzyściami dla alkoholika. O problemie trzeba mówić głośno, najlepiej w obecności specjalisty. 

Zanim zaczniesz przekonywać alkoholika do porzucenia nałogu zastanów się, czy robisz to dobrze, ponieważ rodziny bardzo często osiągają efekt odwrotny do zamierzonego. Alkoholik nie zechce nic zdziałać, jeżeli od samego początku będzie atakowany, oskarżany, obwiniany i krytykowany. Do rozmowy trzeba podejść spokojnie, aby alkoholik poczuł się swobodnie. Tego typu dyskusje często prowadzą do kłótni oraz agresji alkoholika. Starajmy się zatem przeprowadzić tą rozmową w miarę delikatnie. W tym celu wybierzmy odpowiedni moment. Najlepiej jest korzystać z okazji, gdy alkoholik jest trzeźwy oraz odczuwa objawy kaca, ponieważ jest wtedy skłonny do większych wyrzutów sumienia. 

Każde nasze działanie powinno być przemyślane. Jeżeli nie potrafimy rozmawiać z alkoholikiem, niech zrobi to psycholog. Zawsze możemy skorzystać z pomocy. 

Co daje alkoholikowi wsparcie rodziny?

Leczenie alkoholizmu osiąga największe skutki, jeżeli alkoholik otrzymuje pełne wsparcie od najbliższych. Kluczowe jest, aby stosunki rodzinne wzmacniały motywację uzależnionego. Bez wsparcia alkoholik może w pewnym momencie odczuwać bezsens leczenia alkoholizmu. Gdy jednak ukochane osoby będą dodawać otuchy oraz cieszyć się z każdego dnia w trzeźwości wraz z alkoholikiem, wtedy jest szansa na trwałą poprawę. Choroba wymaga codziennych działań. Alkoholik nigdy nie może przestać się starać, ponieważ jest to droga wprost do nawrotu choroby. Kontakty interpersonalne są bardzo ważne w stosunkach międzyludzkich. Poczucie, że ktoś jest przy nas nawet w najcięższych chwilach może zbudować wiele radości. Alkoholik ma szansę na wyzdrowienie, gdy tylko sam będzie na to gotowy. 

Alkoholizm – jaką rolę odgrywają wyzwalacze?

Jednym z etapów leczenia alkoholizmu jest dostrzeżenie w swoim życiu wyzwalaczy, czyli bodźców, które wzmagają chęć sięgnięcia po alkohol. Alkoholik musi nauczyć się je identyfikować oraz usuwać z życia. Wyzwalaczem może być wszystko: osoba, sytuacja, miejsce, emocja, rzecz bądź zjawisko. Wszystko co ma wpływ na nałóg jest uznawane za wyzwalacz. Podstawą jest zatem pozbyć się i zamienić rzeczy, które wzbudzały w nas nałóg. Pomocna może okazać się zmiana znajomych, miejsc spotkań bądź wyrzucenie wszystkich przedmiotów, które kojarzą się z alkoholem. To w jaki sposób się z nimi rozprawimy będzie miało wpływ na komfort życia alkoholika. Wyzwalacze mogą być wewnętrzne oraz zewnętrzne. Ich unikanie jest krokiem do pozbycia się uzależnienia w łatwiejszy sposób, ponieważ codzienne patrzenie na stojący w szafce alkohol może nie służyć alkoholikom, którzy dopiero co zaczynają terapię antyalkoholową. 

Alkoholizm – terapia rodzinna formą pomocy. 

Jak już było wspominane alkoholizm dotyka całych rodzin, a nie tylko osoby uzależnionej. Z tego względu bardzo często pomocy specjalistów potrzebują także inni członkowie. Zdarza się tak, że w rodzinie dojdzie do współuzależnienia. Ten stan wymaga leczenia obu osób. Bardzo dużo problemów spotyka również dzieci alkoholików. To one są silnie obciążone i żyją w ciągłym strachu i wstydzie. Bardzo często nie mają do kogo się zwrócić, ponieważ nie chcą się chwalić problemem w domu. W ten sposób trzymają w sobie wszystkie nagromadzone negatywne emocje, które w dorosłym życiu mogą spowodować u nich trudność w normalnym funkcjonowaniu. Alkoholicy na pewnym etapie choroby zaniedbują stosunki z bliskimi i zrywają łączące ich więzi. Rodzina ulega rozpadzie, dlatego też potrzebuje profesjonalnej pomocy. Niekiedy zdarza się, że problemy rodzinne są źródłem uzależnienia od alkoholu. Warto w takiej sytuacji korzystać z terapii, które poprawiają stosunki między poszczególnymi członkami. Podczas leczenia alkoholizmu warto korzystać z różnorodnych środków naprawczych, ponieważ choroba ma silniejsze oddziaływanie na otoczenie niż się zdaje wielu osobom. 

Terapia rodzinna jest osobną możliwością podczas leczenia bądź rozwiązaniem pierwotnym. Bardzo często spotkania grupy anonimowych alkoholików organizują spotkania otwarte, na których można zjawić się ze swoimi bliskimi. Jeżeli jest taka możliwość, to trzeba wziąć ją pod uwagę. Takie terapie mogą zacieśnić związki w rodzinie i pomóc odbudować to, co zniszczyło uzależnienie od alkoholu.